Overslaan naar inhoud

Proeftuinen van samenwerking tussen Sociale Economie en Zorg

Projectoproep


Het doel binnen de projectoproep ‘Proeftuinen van samenwerking tussen de Sociale Economie en Zorg’ was het opzetten van proeftuinen rond duurzame economische samenwerking tussen sociale-economieondernemingen en zorg- en welzijnsvoorzieningen via de inzet van doelgroepmedewerkers in ondersteunende taken.

We onderzochten hoe medewerkers van de Biehal ingeschakeld kunnen worden op de werkvloer van 8 woonzorgcentra om het daar aanwezige personeel te ontzorgen en de levenskwaliteit van de bewoners te vergroten. De samenwerking creëert een maatschappelijke meerwaarde voor beide organisaties. Het WZC draagt bij aan een inclusieve maatschappij door haar werkvloeren open te stellen voor onze medewerkers. En ons maatwerkbedrijf kan een antwoord helpen bieden op de toenemende vergrijzing en personeelskrapte in de zorg.

De proeftuinen liepen van 1 september 2023 tot 31 augustus 2024 en werden mogelijk gemaakt met de steun van Departement Werk en Sociale Economie en het Departement Welzijn, Volksgezondheid en Gezin.

Samenwerkingsverband Tea For All

 In kader van de projectoproep bundelden we de krachten met collega-maatwerkbedrijven De Sprong vzw, Maatwerkbedrijf De Ploeg en Arbeidskansen vzw in het consortium ‘Tea For All’ zodat we samen op grotere schaal flankerende acties konden opzetten. 

Deze acties omvatten onder meer een ruime promotiecampagne, de organisatie van intervisies en opleidingen en een impactonderzoek in samenwerking met hogeschool UCLL. 

Daarnaast werden er overkoepelende werkgroepen georganiseerd om het verloop van de proeftuinen op te volgen en uiteindelijk een krachtig en gedragen signaal aan het beleid te formuleren.

Slotevent 'Op naar 1 000 zorgassistenten'

Op dinsdag 25 juni 2024 vond in de Corda Campus te Hasselt het slotevent ‘Tea for All: Op naar 1 000 zorgassistenten' plaats in kader van de projectoproep ‘Proeftuinen van samenwerking tussen de Sociale Economie en Zorg’. In aanwezigheid van toenmalig Minister van Werk en Sociale Economie, Jo Brouns, werden tijdens het event de opgedane ervaringen, projectresultaten en beleidsaanbevelingen voor de toekomst voorgesteld.

Het jaar intensief samenwerken tussen de sectoren ouderenzorg en sociale economie leverden heel wat interessante resultaten op, met veel potentieel voor de toekomst. Tijdens het slotevent kaderden de verschillende projectpartners hun ervaringen en lieten ook enkele maatwerkers aan het woord. De rode draad doorheen deze ervaringen was de succesvolle proefperiode binnen dit project, waarbij elke partner hoopvol naar de toekomst kijkt. 

Doorheen de projectperiode werkten de partners ook samen met onderzoekers van de UCLL, die de ervaringen van maatwerkers en begeleiders uit woonzorgcentra en sociale economie in kaart brachten d.m.v. objectieve impactmetingen. De resultaten tonen vanuit de 3 perspectieven een aantal succesfactoren: 

  • De meeste deelnemers hebben dit project positief ervaren. Er is minder taakbelasting in de woonzorgcentra en de tewerkstelling is voor de meesten voor herhaling vatbaar. 
  • Maatwerkers vinden voldoening in het contact met de bewoners en voor medewerkers uit woonzorgcentra is het erg positief dat er via deze samenwerking meer tijd voor de bewoners gecreëerd kan worden. 

Toch zijn er ook een aantal aandachtspunten zoals een goede voorbereiding en afstemming van de verwachtingen.

Beleidssignalen en toekomstplannen

Tijdens het panelgesprek met belangrijke actoren uit de praktijk, koepels en politiek werd onder meer de creatie van extra tewerkstellingsplaatsen binnen sociale economie, het loslaten van het contingent collectief maatwerk, de financiering van de ouderenzorgsector en de werkdruk bij zorgverleners besproken. De projectpartners en de koepels Herw!n en Zorgnet-Icuro schetsten een toekomstbeeld waarbij sociale economie en zorg elkaar kunnen versterken en elkaar nodig hebben. De zorgsector is uit balans en door de alsmaar toenemende vergrijzing dreigt de ouderenzorg zelfs nog verder en verder uit balans te raken. De inzet van medewerkers uit sociale economie kan hier een passend antwoord op bieden.




Key2Circularity Boost